Co zrobić, by wydłużyć żywotność opon?...
Co warto wiedzieć o oponach?
Słoneczne dni już za nami. Od kilku tygodni towarzyszy nam chłód, wiatr i deszcz. Jest to przypomnienie od zimy mówiące- nadchodzę. To okres ogromnych kolejek w warsztatach wulkanizacyjnych. Dotychczasowe miejsce opon zimowych zajmą opony letnie oczekując słonecznych dni. Opony jest to kluczowy element naszego samochodu. Ma zapewnić nam bezpieczeństwo. Czy pamięć o około sezonowej zmianie opon wystarczy, by zapewnić bezpieczeństwo w trakcie podróży? Czy powinniśmy wiedzieć o czymś jeszcze? Zapraszam do artykułu, w którym omówię kilka faktów związancyh z oponami.
Kiedy...?
Pytanie jakie zadajemy sobie dwa razy w roku - kiedy zmienić opony? Jedni wolą dmuchać na zimne i zmieniają opony przy pierwszych oznakach jesieni- mniej słońca, a więcej opadów deszczu. Inni wolą czekać do samego końca i często dochodzi do sytuacji kiedy na drogach leży biały puch, a opony w dalszym ciągu są letnie. Czy jest złoty środek? Oczywiście, że TAK! Stosując prostą zasadę, która mówi:
-stała temperatura poniżej 7 stopni- OPONY ZIMOWE
-stała temperatura powyżej 7 stopni- OPONY LETNIE
Co w sytuacji kiedy temperarura osiągnie 15 stopni, a my właśnie zmieniliśmy opony na zimowe? Bez obaw. Producenci opon również nie są w stanie przewidzieć wahań temperatury. Dlatego do ich produkcji używają materiałów, które nie są podatne na kilkudniowe zmiany temperatur.
Zmieniliśmy opony. Jak je przechowywać?
Przechowywanie opon to bardzo ważna kwestia. Otóż okazuje się, że jazda na danym ogumieniu nie jest jedynym czynnikiem jego zużycia. Nieprawidłowe przechowywanie ma wpływ na kształt opon. Co za tym idzie- źle przechowywana opona zamiast na trzy sezony wystarczy na jeden. W najgorszym wypadku nadaje się do wyrzucenia. Zatem jak przechowywać opony?
Miejsce- powinno być suche, a temperatura stała w granicach 10-20 stopni,
Sposób ułożenia:
opona BEZ FELGI- PIONOWO,
opona Z FELGĄ- POZIOMO- w tym wypadku warto zwiększyć ciśnienie w oponie, by wykluczyć ryzyko odkształcenia.
Opony są odpowiednio ułożone w garażu. Czy powinniśmy jeszcze wykonać jakąś czynność z nowo założonymi oponami? OCZYWIŚCIE, ŻE TAK! Należy skontrolować ciśnienie w kole i ewentualnie je skorygować.
Jakie jest odpowiednie ciśnienie?
Dla każdego samochodu producent zaleca inne ciśnienienie. Informację o zalecanej wartości dla naszego pojazdu znajdziemy na klapce wlewu paliwa bądź we wnęce drzwi. Zwiększając masę samochodu należy zwiększyć ciśnienie w kołach. Na co wpływa zbyt niskie ciśnienie kół?
NEGATYWNIE- wydłuża się droga hamowania
NEGATYWNIE- zwiększa się zużycie paliwa
NEGATYWNIE- zmniejsza się żywotność opon
Dlatego warto kontrolować stan ciśnienia w naszych kołach!
Stosujemy się do wszystkich wyżej wymienionych wskazówek. Nasze opony mają już 5 sezonów i całkiem dobry bieżnik. Czy nadal są bezpieczne?
Czy opony mają datę ważności?
Nie ma jasno określonej ważności dla danej opony. Materiał, z którego jest wykonana opona traci swoje właściwości po około 6 latach. Tak więc, nawet jeśli bieżnik danej opony wygląda idealnie, ale wiek przekracza 6 lat warto zainwestować w nowe opony. Jest to bowiem kwestia BEZPIECZEŃSTWA- NASZEGO I INNYCH.
Każda opona prócz logo producenta zawiera coś jeszcze. Dla części z Was mogą być to niezrozumiałe napisy. Warto znać ich znaczenie:
SZEROKOŚĆ OPONY- szerokość opony wyrażona w milimetrach,
PROFIL OPONY- stosunek wysokości opony do przekroju jej szerokości,
OPONA RADIALNA CZY DIAGONALNA-
opona radialna- przystosowana do codziennej jazdy zwykłymi pojazdami z możliwością przekraczania km/h,
opona diagonalna- nie jest przystosowana do normalnej jazdy samochodami osobowymi ponieważ jej konstrukcja nie pozwala na przekraczanie 100km/h.Używa się jej do użytku np. w samochodów roboczych, rowerach,
ŚREDNICA FELGI
INDEKS NOŚNOŚCI- maksymalne obciążenie jakie może zostań naniesione na daną oponę,
INDEKS PRĘDKOŚĆI- informacja o maksymalnej prędkości z jaką możemy się poruszać na danej oponie.
Między innymi takie informacje znajdziemy na zewnętrznej stronie opony. Warto je znać i zapamiętać. Poniższa grafika zobrazuje gdzie możemy szukać tych danych.
W tym artykule to wszystko. Zachęcam do śledzenia strony na bieżąco. Zapraszam również na moją stronę na FB Facebook Ubezpieczenia Karkoszka. Jeśli informacje na stronie są ciekawe to udostępniajcie, lajkujcie i komentujcie.